27 Ağustos 2008 Çarşamba

PİYAZ

PİYAZ(ANTALYA USULÜ)

Bugün size ne yazayım bilmiyorum.Büyük kızım çok hasta dün geceden beri şiddetli bir karın ağrısı çekiyor.Gece saat 22.00 de onu doktora götürdük.Ben apandist olmasından şüphelendim.Allaha çok.şükür kü değilmiş.Bugün de ağrısı devam edince tekrar doktora gittik.Ciddi bir üşütme geçiriyormuş.Şuanda uyuyor.Ben bu tarifi size vereyim dedim.Antalya usulü piyazburada herkes bilir.Kayınvalidem bize hafta sonu yaptı.Bende beleşe konup fotoğraflarını çektim.İnşallah sizde beğenirsiniz.
ANTALYA USULÜ PİYAZ
1 bardak kuru fasulye
1bardak tahin
3-4 adet limon suyu
1 diş sarımsak
su ,tuz,sirke zeytinyağı
2 adet domates
1 adet kuru soğan
2 adet sivri biber
1 adet haşlanmış yumurta
maydanoz
evet malzemeler tamam.Şimdi geldik tarife :
Öncelikle kuru fasulyeleri iyice haşlayalım.Fasulyeler sosa girdiğinde biraz tıkır olur. Oyüzden bayağı haşlayalım.Daha sonra tahin ve limon suyunu rondoya koyun .Güzelce karıştırın ,sarımsakları ezin içine ilave edin.Biraz tuz koymayı da ihmal etmeyin.Rondoda bir güzel karıştırın limonla biraz topaklanırsa telaşlanmayın limon suyu koymaya devam edin .Çünkü işin sırrı limon suyunda(ve kesinlikle taze sıkılmış limon suyu olsun)bazen 6-7 tane limonun suyu ile oluyor.Boza kıvamına gelince biraz su ilave edin.sonra dahaşladığımız kuru fasulyeleri ilave edin.Dometesleri küp küp doğrayın.Yeşil biberleri ,soğanları ve tabi ki maydonozu da ilave edin.Biraz sirke ve zeytinyağından sonra (biz genelde yumurta koymayız.Ama sevenler için yumurtalarıda ilave ettiktensonra)afiyetle yiyebilirsiniz.Özellikle kızarmış köfte ile süper olur.
Antalya 'ya gelip de köfte ,piyaz yemeden giderseniz yazık size.Hatta size birkaç adres bile verebilirim .Doyum Restaurant ,Şişçi ramazan,Şişçi Mustafa vb... Bence önce tadın sonra yapın. Çünkü tadını bilmeden tutturabilmek biraz zor oluyor.Ben hala annem (yani kayınvalidem)gibi yapamıyorum.Onun ki bir başkadır.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

sevgili ayşegül ilk önce denizlili olmana ragmen antalya yemeklerini bu kadar inceleyerek ve ugraşarak yapmanı taktir ediyorm...
benim bildiğim kadarıyla ki ben genelde her b.. u bilirim... fasulyeler kesinlikle çandır fasulyesi olmalı aksi taktirde antalya usulü olmaz...! olsa olsa denizli tavas usulu falan olabilir...
bu arada antalya usulu piyaz olayının en meşurlarınıda saygıyla anıyoruz ... piyazcı yusuf aga, piyazcı arap nazmi, doyum diyecem ama camii kenarındaki karıştırlmasın...!